WSTĘP

Stadnina Koni  "Trohaniec" położona jest u podnóża Otrytu w miejscowości Lutowiska.

Obecnie posiadamy 30 koni, z czego 18 to konie wierzchowe, które pracują w rekreacji. Nasze konie to w większości hucuły, kilka koni zostało zakwalifikowanych jako "konie małe". Oprócz koni huculskich posiadamy również 3 konie rasy małopolskiej, 1 wałacha sp oraz 5 koni czystej krwi arabskiej.

Stajnia, w której obecnie mieszkają konie, powstała 8 lat temu. Jest to obszerny drewniany budynek w którym można zmieścić 25 koni. Nasze konie jednak większość roku spędzają na pastwiskach, a mają ich do dyspozycji sporo bo aż 50 hektarów. W stajni mieszkają jedynie w zimie podczas dużych mrozów.

 

Pierwsze konie zakupione zostały z Hodowli Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Stadniny Koni Tabun w Polanie, Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki BIP w Odrzechowej oraz od prywatnych właścicieli. Konie, które obecnie przebywają w stadninie, to ich potomstwo urodzone już w Lutowiskach.

Nasze klacze huculskie (Perełka, Padwa, Pawana) są wpisane do księgi hodowlanej koni huculskich oraz objęte programem ochrony lokalnych ras koni.